بلاگ, کابل شبکه

کابل شبکه چیست و انواع کابل شبکه

موضوعی که قصد داریم در این  مقاله به آن بپردازیم کابل شبکه است. کابل‌های شبکه، سخت‌افزار شبکه‌ای هستند که برای اتصال به اینترنت یا یک دستگاه شبکه به سایر دستگاه‌های شبکه یا اتصال دو یا چند رایانه برای اشتراک‌گذاری چاپگرها، اسکنرها و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کابل شبکه

کابل شبکه چیست؟

کابل شبکه به مجموعه سیم‌هایی از جنس مس یا شیشه گفته می‌شود که برای اتصال و انتقال داده و اطلاعات بین کامپیوترها و روترها و سوییچ هاو شبکه‌های استورج SAN (به طور کلی بین اجزا و مؤلفه های شبکه) استفاده می‌شود. پس کابل‌ها رسانه‌ای هستند که داده‌ها در آن جریان دارند و اطلاعات از دستگاهی در شبکه به دستگاه دیگری منتقل می‌شود.

کابل شبکه

پیشینه کابل شبکه

ساموئل مورس در سال 1844 اولین نفری بود که ایده‌ی ارتباطات دیجیتالی را ارائه داد. شاید به نظر برسد که ایده‌ی ارائه شده مورس و آنچه امروز می‌بینیم بسیار متفاوت باشد اما تفاوت اصلی آن در سرعت انتقال آن است. اگر در اواسط قرن 19 در هر ثانیه حداکثر دو یا سه خط و نقطه در تلگراف ارسال می‌شد،

اما حالا سرعت آن به بیش از یک گیگ در ثانیه رسیده است. همان اندازه که انتقال داده‌ها سرعت پیدا کرده و برقراری ارتباط بین کامپیوترها راحت‌تر شده است به همان اندازه نیز به تجهیزات بهتر و سریع‌تر شبکه و کابل‌ها و سخت افزارهای ارتباطی بهتر نیاز دارد.

کابل شبکه

کابل شبکه شیلددار و بدون شیلد

امروزه با توجه به گستردگی نیاز به هادی‌های الکتریکی، انواع مختلف سیم‌ها و کابل‌ها برای شرایط و ظرفیت‌های متفاوت ساخته شده‌اند. نسل جدیدی  از این کابل‌ها، به کابل‌های زره‌دار یا شیلددار معروف‌اند.

این کابل‌ها دارای محافظ‌های داخلی هستند که کار محافظت از اطاعات جاری کابل‌ها در برابر نویزهای الکتریکی و مکانیکی را انجام می‌دهد. نوع شیلد مورد استفاده می‌تواند از جنس مس یا دیگر فلزات از جمله آلومینیوم باشد.

کابل شبکه

کابل شبکه CAT5

 

کابل های  های رده 5 (Cat 5) یک کابل جفت پیچ خورده است که  برای شبکه‌های کامپیوتری مورد استفاده قرار می‌گیرند. استاندارد این نوع کابل‌ها عملکردی تا 100 مگاهرتز را ارائه می‌دهد یعنی  کابل، می‌تواند اطلاعات را با سرعت 100 مگابیت در ثانیه، با فرکانس 100 مگاهرتز و تا 100 متر، منتقل کند . سرعت این کابل‌ها  همچنین برای انتقال سیگنال‌های دیگر مانند تلفن و ویدئو مناسب است.

این کابل‌ها  معمولاً با استفاده از بلوک‌های پانچ پایین و کانکتورهای مدولار متصل می‌شوند. اکثر کابل‌های دسته 5 بدون محافظ هستند و به طراحی جفت پیچ خورده خط متعادل و سیگنال‌های دیفرانسیل برای دفع نویز متکی هستند.

کابل شبه

کابل شبکه CAT5e

پس از کابل های cat5 کابل هایی با پسوند e وارد بازار شدند که این حرف نشان دهنده توسعه کابل قبلی بود.

این نسل از کابل ها دارای سرعت انتقال بیشتری نسبت به نسل قبلی بودند . این نوع کابل ها عملکردی تا 1000 مگاهرتز را ارائه می دهد یعنی  کابل، می‌تواند اطلاعات را با سرعت 1000 مگابیت در ثانیه، با فرکانس 1000 مگاهرتز و تا 100 متر، منتقل کند در حال حاضر در بسیاری از مناطق (به ویژه در ایران و جهان سوم) مورد استفاده قرار می گیرد و به نوعی در شبکه های خانگی و اداری کوچک فراگیر است.

 

کابل شبکه CAT6

کابل CAT6 اتصال فوق سریع و مطمئن به اینترنت را امکان پذیر می‌کند. این سری از کابل‌ها  برای اینترنت 1 گیگابیتی و سایر برنامه‌های شبکه استفاده می‌شود و دارای پهنای باند تا 250 مگاهرتز است یعنی  کابل، می‌تواند اطلاعات را با سرعت 10 گیگابایت در ثانیه، با فرکانس 250 مگاهرتز و تا 100 متر، و با طول مؤثر 55 متر منتقل کند. که این کابل شبکه CAT6 را برای برنامه‌های ارتباطی مانند Voip و Skype و همچنین برای استریم و غیره مناسب می‌کند.

کابل شبکه

کابل شبکه CAT6A

تولید کابل CAT6A، نقاط ضعف کابل CAT6 را پوشش داده به طوری که دیگر مشکل طول مؤثر در این کابل وجود ندارد. همچنین فرکانس این کابل، نسبت به نسل قبل  خود افزایش داشته است که باعث می‌شود به راحتی از آن در شبکه‌های پرسرعت و مدرن استفاده شود.

کابل CAT6A نیز به صورت شیلددار و بدون شیلد تولید و عرضه شده است. این سری از کابل‌ها دارای پهنای باند تا 500 مگاهرتز است یعنی  کابل، می‌تواند اطلاعات را با سرعت 10 گیگابایت در ثانیه، با فرکانس 500 مگاهرتز و تا 100 متر، منتقل کند.

کابل شبکه

کابل شبکه CAT7

از جمله از پیشرفته‌ترین کابل‌های شبکه، CAT7 نام دارد. که با جهش بسیار زیاد در فرکانس گوی سبقت را از رقیبان دیگر گرفت همچنین با داشتن دو روکش داخلی تداخلات الکتریکی را به حداقل رساند. این سری از کابل‌ها دارای پهنای باند تا 60 مگاهرتز است یعنی این  کابل، می‌تواند اطلاعات را با سرعت 10 گیگابایت در ثانیه، با فرکانس 600 مگاهرتز و تا 100 متر،منتقل کند.

کابل شبکه

کابل شبکه CAT8

ظهور فناوری‌های پیشرفته‌تر در چند سال گذشته نیاز به ارتباطات سریع‌تر داده‌ها داشت  بنابراین مهندسان شبکه آخرین سری کابل شبکه، کابل CAT8 را وارد بازار شبکه کردن که جهش فوق العاده ای در سرعت انتقال داده رقم زده است.  سرعت و فرکانس تحت پوشش بسیار بالای این کابل، به عنوان انقلابی در زمینه کابل‌های شبکه  شناخته می‌شود به طوری که نسبت به سری‌های پیشین خود پیشرفت بسیار زیادی  داشته است. همین امر موجب شده است که CAT8 قیمت بالاتری نسبت به نسل‌های قبلی  خود داشته باشد و به همین دلیل مورد توجه شبکه‌های نیازمند سرعت و پهنای باند بسیار بالا، قرار گرفته است.

کابل شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =