دسته‌بندی نشده

آشنایی با ویژگی‌های بهترین کابل برق و نکات مهم خرید آن

بهترین کابل برق

تاریخچه و ویژگی‌های کابل های برق

بهترین کابل برق چه ویژگی‌هایی دارد؟ پیش از خرید کابل و سیم برق باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟ بهترین کابل‌های برق کدام‌اند؟ در این راهنما قصد داریم ضمن پاسخ به سوالات مذکور در رابطه با جنبه‌های مختلف بهترین کابل‌های برق اطلاعاتی را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. سیم و کابل دو قطعه بسیار مهم و اساسی در صنعت برق محسوب می‌شوند که در انتقال انرژی و الکتریسیته کاربرد بسیار زیادی دارند. در گذشته کابل‌ها در صنعت کشتیرانی بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفتند، اما امروزه با توجه به پیشرفت علم سیم‌ها برای انتقال برق نیز به‌کار گرفته می‌شوند.

برای اولین بار در سال ۱۲۸۲ سیم‌های روکش‌دار و بعد کابل‌ها وارد ایران شدند. رفته رفته با استفاده از انرژی برق سیم‌های روکش‌دار را به شکل قرقره مانند روی سقف اتاق‌ها، دیوارها و سالن‌ها نصب کردند. اگر بخواهیم برای سیم و کابل یک تفاوت کلی قائل شویم باید بگوئیم که جنس سیم عموماً از آلومینیوم و مس بوده و تک رسانای برق است، در حالی که کابل از ترکیب ۲ یا چند سیم که دور آن یک غلاف محافظ پیچیده شده، طراحی و تولید می‌شود. علاوه بر این، باید توجه داشت اصلی‌ترین عایقی که در فرآیند تولید کابل مورد استفاده قرار می‌گیرد پیلی وینیل کربنات یا PVC است که به‌کارگیری آن مزیت‌های مختلفی هم‌چون انعظاف‌پذیری و غیرقابل اشتعال بودن را در پی دارد.

آشنایی با ساختار کلی کابل‌ها

در ابتدا بهتر است کمی با ساختار کلی کابل‌های برق آشنا شویم. کابل‌های برق به طور کل از سه بخش اصلی عایق، رسانا و پوشش محافظ تشکیل می‌شوند. مجموعه مذکور که از کنار هم قرار گرفتن چندین رشته سیم برق به وجود می‌آید، وظیفه جابه‌جایی نیروی برق را برعهده دارد. کابل‌های برق در انواع مختلف با کاربردهای متنوع تولید می‌شوند که هر کدام دارای ساختار قدرتی مختص به خود هستند. جالب است بدانید که ۳ نوع اصلی و پرکاربرد کابل برق با در نظر گرفتن کاربرد آن‌ها شامل انواع فشار قوی، فشار ضعیف و فشار متوسط می‌باشد. به طور کل در نمونه قوی کابل‌ها ساختار کابل بسیار محکم بوده؛ به طوری که در برخی موارد برای بوکسل و حمل اشیاء سنگین به ارتفاعات بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو در می‌یابیم که طراحی و ساخت انواع کابل با یک‌دیگر فرق دارد.

بهترین کابل برق

ویژگی‌های بهترین کابل برق

اگر قصد خرید کابل برق را دارید، در درجه اول باید با ویژگی‌های بهترین کابل برق آشنا شوید تا بتوانید خریدی هوشمندانه و درست انجام دهید. کابل‌ها همانند سایر محصولات و لوازم الکتریکی با در نظر داشتن شرایط خاصی تولید می‌شوند که به طور قطع شرایط آب و هوایی، نوع کاربرد، شرایط محیطی و… از مهم‌ترین شر‌ط‌های مذکور محسوب می‌شوند.

همان‌طور که اشاره شد، کابل‌های برق جزو مهم‌ترین تجهیزاتی هستند که به‌منظور انتقال جریان برق مورد استفاده قرار می‌گیرند. کابل‌ها در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند که هر کدام از آن‌ها دارای کیفیت و کاربرد مخصوص به خود هستند. در ادامه با ویژگی‌های بهترین کابل برق بیشتر آشنا خواهیم شد:

کیفیت کابل برق

شاید می‌توان گفت اصلی‌ترین و مهم‌ترین پارامتری که سبب می‌شود یک کابل به عنوان «بهترین» شناخته شود، کیفیت آن است. منظور از کیفیت بالا این است که کابل مورد نظر با استفاده از مواد اولیه مرغوب، روش ساخت استاندارد، به کمک تکنولوژی و ماشین‌آلات باکیفیت بالا، توسط کادر تولید مجرب و… تولید شود. لازم به ذکر است که هراندازه کیفیت کابل برق بالاتر باشد، به همان اندازه میزان طول عمر مفیدش بالاتر خواهد بود.

برند سازنده کابل برق

ویژگی بعدی بهترین کابل برق ارتباط مستقیم با برند تولیدکننده آن دارد. کمپانی‌های متعددی هستند که در حوزه طراحی و تولید کابل برق مشغول به فعالیت می‌باشند. پیشنهاد ما این است که هنگام خرید کابل برق درجه یک به برند تولیدکننده آن توجه داشته باشید.

سطح مقطع کابل

ویژگی بعدی که در رابطه با کابل‌های درجه یک حائز اهمیت می‌باشد، سطح مقطع کابل است. سطح مقطع کابل می‌تواند در کیفیت آن تأثیر به‌سزایی داشته باشد؛ چرا که کلیه پارامترها اعم از شدت جریان، شرایط محیطی، افت ولتاژ مجاز و… توسط سطح مقطع کابل تعیین می‌شود.

میزان ناخالصی کابل

مورد بعدی در رابطه با میزان ناخالصی کابل است. خالص یا ناخالص بودن کابل در قدرت جریان الکتریسیته بسیار تأثیرگذار است. به منظور تشخیص میزان ناخالصی در آزمایشگاه‌ها یک‌سری تست‌های مخصوص انجام می‌پذیرد. اما اگر بخواهیم به بیان ساده این موضوع را شرح دهیم باید بگوئیم که به طور کل سیم‌های خالص دارای رنگ قرمز مس می‌باشند.

بهترین کابل برق

نکات مهمی که هنگام خرید بهترین کابل برق باید بدانید!

  • هنگام خرید کابل برق چنانچه کابل مذکور از جنس مس مرغوب تولید شده است می‌بایست به میزان انعطاف‌پذیری آن دقت داشته باشید؛ چرا که مس مرغوب و درجه یک نرم بوده و از انعطاف‌پذیری بسیار خوبی برخوردار است. البته کابل‌های مسی باکیفیت از سطح شفافیت خوبی برخوردار بوده و اکسید نمی‌شوند. علاوه بر این، توجه داشته باشید که یک رشته سیم مسی باید فاقد رنگ سیاه باشد.
  • کابل برق درجه یک و باکیفیت دارای علامت استاندارد می‌باشد؛ بنابراین در صورت مشاهده علامت استاندارد می‌توانید از داشتن کیفیت بالای کابل و مورد تأیید بودن آن توسط سازمان‌های مربوطه اطمینان حاصل نمائید.
  • مورد بعدی که هنگام خرید بهترین کابل برق باید در نظر داشته باشید این است که رشته‌های کابل‌های با کیفیت بالا درست در وسط عایق قرار می‌گیرند. به طور معمول در کابل‌های کیفیت پایین، رساناهای الکتریکی به صورت فشرده در یک بخش از عایق جمع شده و بخشی از آن به طور کامل خالی است.
  • یک کابل برق مرغوب و درجه یک علاوه بر داشتن کیفیت عالی، از قیمت بسیار مناسبی نیز برخوردار است. توصیه ما این است که به منظور خرید بهترین کابل با قیمت مناسب به مراکز فروش معتبر در این زمینه مراجعه فرمائید.
  • یک کابل با کیفیت دارای عایق یا روکش مناسبی نیز می‌باشد. بخش داخلی و فلزی کابل‌ها به عنوان هادی جریان الکتریکی عمل می‌کنند اما پوشش رویه آن‌ها تحت عنوان عایق استفاده می‌شود. همان‌طور که می‌دانیم، عایق مهم‌ترین بخش در تعیین ایمنی بوده و اگر کیفیت آن مرغوب نباشد جریان به راحتی منتقل خواهد شد یا به نوعی نشتی رخ می‌دهد که به طور قطع عواقب بسیار بدی را در پی خواهد داشت. توجه داشت باشید که کیفیت عایق کابل به قطر آن نبوده و به کیفیت ساختاری بستگی دارد. پوشش مذکور باید به اندازه‌ای نرم و انعطاف‌پذیر باشد که بتواند در برابر ضربه و خراش مقاومت خوبی از خود نشان دهد. علاوه بر این، جنس بدنه باید به گونه‌ای تولید شده باشد که بتواند در برابر شرایط آب و هوایی مختلف، حرارت، یخ‌زدگی و… پایداری خود را حفظ نماید.

آشنایی با برخی از کابل‌های پر مصرف

اگر تا این بخش از مقاله ما را همراهی کرده‌ باشید به طور قطع با ویژگی‌های بهترین کابل برق و برخی نکات که هنگام خرید آن می‌بایست رعایت کنید، آشنا شده‌اید. در ادامه می‌خواهیم به معرفی برخی از کابل‌های پرمصرف و پرکاربرد بپردازیم. همان‌طور که می‌دانید کابل‌های برق تحت عنوان محصولاتی پرکاربرد در صنعت برق در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند که هر کدام از آن‌ها دارای کاربردهای منحصربه‌فرد خود هستند. اما آن چیزی که در بین تمامی کابل‌های برق مشترک می‌باشد این است که تمامی آن‌ها باید دارای مزیت‌هایی باشند تا بتوانند حداکثر کارایی را ارائه دهند. در ادامه با برخی از کابل‌های پرکاربرد که مزایای خوبی را به کاربران ارائه می‌دهند، آشنا خواهیم شد:

بهترین کابل برق: کابل افشان

یکی از کابل‌های پرکاربرد و معروف در صنعت برق، کابل افشان می‌باشد. همان‌طور که از نام این نوع از کابل‌ها مشخص است، در ساختار آن‌ها رشته سیم‌های بسیاری وجود دارد. هادی این نوع از کابل‌ها عموماً از جنس مس بوده که توسط لایه‌ای پلاستیکی از PVC پوشش داده می‌شوند. کابل‌های افشان به علت مس به‌کار رفته در آن‌ها بسیار نرم بوده و از انعطاف‌پذیری بالایی نیز برخوردار هستند؛ از این رو درصد شکستگی در این نوع از کابل‌ها صفر است.

لازم به ذکر است که کابل‌های افشان با وجود انعطاف‌پذیری بالا از قابلیت فرم‌دهی نیز برخوردار می‌باشند. عموماً کابل‌های افشان به دو صورت کابل‌های رشته‌ای تخت و گرد طراحی، تولید و روانه بازار می‌شوند. بهترین کابل برق افشان دارای کیفیت و طول عمر بالایی بوده و می‌تواند پاسخگوی نیاز کاربران باشد.

بهترین کابل برق: کابل نیمه افشان

یکی دیگر از انواع کابل‌های پرکاربرد، کابل‌های نیمه افشان هستند. کابل‌های نیمه افشان متشکل از تعداد زیادی مفتول به هم تابیده بوده که در کنار هم‌دیگر شکل گرفته‌اند. لازم به ذکر است که کابل‌های نیمه افشان در محدوده بین کابل مفتول و کابل افشان جای دارند. ناگفته نماند که کابل‌های مذکور از انعطاف‌پذیری بسیار خوبی نیز برخوردار می‌باشند.

سخن پایانی

در این راهنما با ویژگی‌های بهترین کابل برق تا حدودی آشنا شدیم. کابل و سیم‌های برق جزو مهم‌ترین و اصلی‌ترین محصولات در صنعت برق محسوب می‌شوند که استفاده از آن‌ها به منظور انتقال جریان برق ضروری است. کابل‌ها در انواع مختلف با کاربردهای گوناگونی طراحی و تولید می‌شوند که می‌توان بر حسب نیاز هر کدام از آن‌ها را خریداری کرد. در این راهنما با برخی از ویژگی‌ها و نکات مهمی که می‌بایست پیش از خرید انواع کابل و سیم مورد توجه قرار دهید، صحبت کردیم. خرید بهترین کابل برق نیاز به بررسی دقیق نیازهای مصرف‌کننده و مشخصات اصلی تجهیزات مذکور دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =